Humor

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Humor

Сайт за забавления

Latest topics

» Kоварен СЕКС въпросник :)
Любими цитати EmptyПон Мар 03, 2014 5:10 am by SweetDreams

» Бъдете честни(за момчета)
Любими цитати EmptyСъб Мар 24, 2012 9:48 am by 13579

» Всички марки коли!
Любими цитати EmptyСъб Яну 22, 2011 5:18 am by killerkux

» Мисли за приятелството
Любими цитати EmptyСъб Яну 22, 2011 5:16 am by killerkux

» В какво училище учите?
Любими цитати EmptyСъб Яну 22, 2011 5:09 am by killerkux

» Мистични същества - игра
Любими цитати EmptyСъб Яну 22, 2011 4:56 am by killerkux

» Човешкото тяло (ЕНЦИКЛОПЕДИЯ)
Любими цитати EmptyВто Яну 04, 2011 7:52 am by Гост

» Покана за уика форум
Любими цитати EmptyВто Дек 28, 2010 7:48 am by kaela

» Силата на човешката психика - по-силна от всичко!?
Любими цитати EmptyСря Юни 16, 2010 3:29 am by Гост


2 posters

    Любими цитати

    avatar
    ^^OLQ_BELOVA^^
    member
    member


    Брой мнения : 18
    Age : 31
    Registration date : 21.02.2009

    123123 Любими цитати

    Писане  ^^OLQ_BELOVA^^ Вто Фев 24, 2009 9:54 am

    Ами, когато четем е неизбежно някоя мисъл да не ни грабне...та, ако си ги записвате като мен...сега е момента да ги споделите със света c030
    avatar
    ^^OLQ_BELOVA^^
    member
    member


    Брой мнения : 18
    Age : 31
    Registration date : 21.02.2009

    123123 Re: Любими цитати

    Писане  ^^OLQ_BELOVA^^ Вто Фев 24, 2009 10:00 am

    Тук съм подбрала, най-стойностните цитати от романа "Антихрист" на Е. Станев smile

    С всякакви души се срещаме на този свят. Едни минават и отминават непознати, други се прилепят към нашата. Те са измама, защото душата винаги е самотна и колкото и да жадува обич, не може да търпи за дълго време друга душа до себе си, понеже и двете се мъчат всяка поотделно и допирът им е като допира на грешниците в ада.

    И тъй като всеки невежа или просветен често стига дотам, че не пита вече разума, понеже разумът няма отговори за много въпроси, а душата, проклетата, мълчи, оставях тия умствени възли да ги разплете времето.

    Гневлив беше, земен, въпреки дълбоката си душа и като се разсърдеше, очите му ставаха същински бръсначи. Сега знам, че противоречията у човека са като дървеното скеле, що крепи къщата, и разбирам какъв човек е бил. Земното го е спасявало от безумията на душата…

    Но и сега — измъчен и поруган от нейното безразсъдство — й въздавам почит, кланям й се и я славословя заради висшата й премъдрост, що не се влияе от удобства, земни блага и слава, ни от къщно благополучие. Защото Сионска бродница и блудница е тя, в отвъдземното любопитствува, дано узнае тайната си. Тялото ми измъчи и ума ми порази, в ада съм и до рая се докоснах заради нея и сам не зная сияя ли, или тъмнея, дявол ли съм, или сразен бог…

    Ала волята човешка е като жар под пепел и не всякога човек знае дали дяволът, или бог я раздухва. Обаче огънят е светлина.“

    както сме наклонни ние, българите, без да разумяваме, че който постъпва така, това, което днес му е било драго като божие, утре ще загуби цена като дяволско. И не ще знае кое е негово, кое е чуждо, та лесно ще го лъжат и ограбват. Защото познание, придобито с постоянно отрицание, се губи като вода под пясък и който нарича днес златото желязо, а утре желязото — злато, е осъден на вечна бедност…

    На времето, господине, беше се изплашил, че си антихриста, който идва да унищожи света. Стана антихрист, само че не можеш да го унищожиш и не знаеш що да правиш с беса си.

    Гледам — ладиарят окачил край носа на ладията иконка на свети Никола. Присегнах, без да види, хвъплих я в Янтра. Ей тъй, да няма надежда!…


    Ти си бога, когото търсиш. Не си ли разбрал, че няма закон вън от твоята воля да те предпази от злото в тебе освен закона, който ти сам ще си наложиш? В тебе е светецът и убиецът, горният и долният свят. Кого ще предпочетеш? Само в този избор ти си свободен! А който се натовари със сладостното бреме на дълг и закон, не търси вече свобода. Тя се е освободила от себе си — никой не иска нещо, което не му е нужно!… Седни на твой престол, увенчай се със своя слава!…

    Проклети да са очите, дето виждат и това, което не разбират! Като двама слуги слагат на господарската трапеза мед и отрова, объркват господаря си и го хвърлят в съмнения. Погледна как се е сплело в човека божие и дяволско, трепне сърцето — не знае обича ли, или се надсмива, прощава ли, или презира. Светът ми се представя в духове и образи предвечни и ту ме хвърля в черно отчаяние, ту в ангелско безумие, с което се наслаждавах в ония дни, отминали с монаха Теофил и с хубавото момченце в Търновград.

    „По-мъдър съм от тебе, а ти си лъжа!“

    Той бе везни с празно блюдо — пълното беше натежало към смъртта и в него нямаше нищо земно.

    Горният свят за тях бе божествена справедливост, нетленност и блаженства или пъкъл с катран, а за мене бе смърт и отрицание, сиреч самото Нищо, наречено бог, което превръщаше в Нищо Нещото Човек…

    Те искаха да мисля като тях и да не подлагам на съмнения техните умове, понеже в такъв случай не бяха достойни да съдят.

    И се замислях над българския ум, дето кумири не признава, закон не тачи, със зло и добро хитрува и на жестоката земна правда робува. Отделили сме небе от земя, истина от правда, на господа гледаме като на детище, своеволничи всеки, умува и слободията си, почита повече от свята икона.

    Кажи, учителю, безумен ли е човекът в най-висшето си? Той ли е безумен, или висшето?…

    Оная „с нежните ръце“ будеше само ужас в божите раби…


    Поглеждах в краката си речните камъни в настилката на опустелите улици, повехналите тревички между тях, светлината, все тъй обещаваща мир, и не смеех да дигна глава към небето…

    Сравнявах я с бял лунен лъч призори — тъй отвъдна и непостижима беше.
    avatar
    ^^OLQ_BELOVA^^
    member
    member


    Брой мнения : 18
    Age : 31
    Registration date : 21.02.2009

    123123 Re: Любими цитати

    Писане  ^^OLQ_BELOVA^^ Вто Фев 24, 2009 10:05 am

    Ето и няколко от "Време разделно" на А.Дончев

    "Животът ме лъхаше в лицето като вятър , летеше над мене като облак,течеше в краката ми като река.Можеш ли да хванеш в шепа вятъра,облака,реката?Можеш ли да ги задържиш?Да не ти се изплъзнат?Да живееш,значеше да имаш и да нямаш.И да не поискаш да имаш..."

    "Сел гечер,кум калър.-Пороят минава,пясъкът остава."

    "Животът отричаше сам себе си и с това отричаше всичко,защото животът беше основа на всичко и отвъд него нямаше нищо."

    П.П. Книгата е невероятна и дори да извадя 1001 цитата пак не бих могла изцяло да предам идеята й
    ROFL
    zay4e
    zay4e
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 2100
    Location : Bulgaria,Plovdiv
    Registration date : 07.12.2007

    123123 Re: Любими цитати

    Писане  zay4e Вто Фев 24, 2009 10:11 am

    Живей защото после няма да можеш.. Yahh
    avatar
    ^^OLQ_BELOVA^^
    member
    member


    Брой мнения : 18
    Age : 31
    Registration date : 21.02.2009

    123123 Re: Любими цитати

    Писане  ^^OLQ_BELOVA^^ Вто Фев 24, 2009 10:14 am

    Е-е-е ама искам и автор и книга nodding-yes
    zay4e
    zay4e
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 2100
    Location : Bulgaria,Plovdiv
    Registration date : 07.12.2007

    123123 Re: Любими цитати

    Писане  zay4e Вто Фев 24, 2009 10:15 am

    Автор : zay4e
    Книга : не написана laugh1

    Sponsored content


    123123 Re: Любими цитати

    Писане  Sponsored content

      Similar topics

      -

      В момента е: Чет Мар 28, 2024 2:44 am