Humor

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Humor

Сайт за забавления

Latest topics

» Kоварен СЕКС въпросник :)
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyПон Мар 03, 2014 5:10 am by SweetDreams

» Бъдете честни(за момчета)
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСъб Мар 24, 2012 9:48 am by 13579

» Всички марки коли!
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСъб Яну 22, 2011 5:18 am by killerkux

» Мисли за приятелството
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСъб Яну 22, 2011 5:16 am by killerkux

» В какво училище учите?
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСъб Яну 22, 2011 5:09 am by killerkux

» Мистични същества - игра
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСъб Яну 22, 2011 4:56 am by killerkux

» Човешкото тяло (ЕНЦИКЛОПЕДИЯ)
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyВто Яну 04, 2011 7:52 am by Гост

» Покана за уика форум
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyВто Дек 28, 2010 7:48 am by kaela

» Силата на човешката психика - по-силна от всичко!?
Можем ли да се справим със затлъстяването? EmptyСря Юни 16, 2010 3:29 am by Гост


    Можем ли да се справим със затлъстяването?

    zay4e
    zay4e
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 2100
    Location : Bulgaria,Plovdiv
    Registration date : 07.12.2007

    123123 Можем ли да се справим със затлъстяването?

    Писане  zay4e Нед Дек 30, 2007 1:58 am

    Можем ли да се справим със затлъстяването? ZatlastiavaneКак се измерва затлъстяването?
    Всеки се човек се нуждае от определено количество телесна мазнина, която изпълнява функции на запас от енергия, термична изолация, до известна степен на буфер при удар. По принцип жените имат повече телесна мазнина от мъжете. Според лекарите, мъжете с телесна мазнина над 25%, и жените с над 30% се считат за затлъстели. Прецизното измерване на човешката телесна мазнина не е лесно. Най-акуратният метод е премерването на човешкото тегло под вода – процедура, която може да се извърши само в специална лаборатория, поради нуждата от използване на сложна апаратура.
    Телесна мазнина
    Има два по-лесни метода за измерване на телесната мазнина, но те могат да дадат неточни резултати, ако са проведени от неопитен човек, или пък са приложени върху човек с тежка форма на затлъстяване. Първият е измерването на дебелината на кожната гънка в различни части на тялото, а вторият включва пускането на безвредно количество ток в човешкото тяло (анализ на биоелектрическото съпротивление). И двата метода се използват широко в здравните клубове и в комерсиалните програми за отслабване, но на резултатите от тях трябва да се гледа с известен скептицизъм.
    Използване на таблици
    Тъй като измерването на телесната мазнина е сложно, лекарите често разчитат на други способи за диагностициране на затлъстяването. Два от широко използваните методи са таблиците тегло спрямо височина и индекс на телесната маса. Въпреки, че и двата метода имат своите ограничения, те са надеждни индикатори, че някой има проблем с теглото. Лесни са за изчисление и не изискват специална апаратура.
    Индекс на телесната маса (ИТМ) – Индекс на телесната маса
    Индексът на телесната маса (ИТМ) е ново понятие за повечето хора. Повечето лекари и изследователи на затлъстяването обаче го използват като система за измерване. ИТМ използва математическа формула, при която се взимат под внимание както височината, така и теглото на човека. ИТМ се равнява на човешкото тегло в килограми, разделено на височината в квадратни метри.
    (ИТМ = кг / м 2). В таблицата, поместена тук, са направени нужните математически и метрични преобразувания. За да използвате таблицата, намерете съответната височина в лявата колона. Придвижете се по реда към определаното тегло. Числото най-отгоре на колоната е ИТМ, съответстващ на това тегло и маса.
    Разпределяне на телесната мазнина
    Лекарите се интересуват не само от количеството на телесната мазнина, а и от това, къде се намира тя.
    „Круши” срещу „Ябълки”
    Жените обикновено трупат мазнина на бедрата и задните си части, което придава на фигурите им форма на круша. Мъжете, от друга страна, обикновено трупат мазнина около корема, което пък им придава ябълковидна форма. Това все пак не е строго и неотменимо правило – има мъже, чиито тела са с крушовидна форма, а телата на някои жени добиват форма на ябълка, особено след менопаузата.
    Проблеми с мазнината, натрупана в горната част на тялото
    Хората, при които мазнина е концентрирана главно в коремната област , е по-вероятно да имат здравословни проблеми, свързани със затлъстяването.
    Пропорцията талия-ханш
    За да се установи тази пропорция се измерва талията в най-тънката й част и ханшът в най-широката му част. Разделят се мерките на талията с тези на ханша. При жена с талия 35 инча и ханш 46 инча, изчислението е следното – 35/46 = 0,76
    Какво означава това:
    Жени с пропорция талия-ханш повече от 0,8 и мъже с пропорция повече от 1 се считат за „Ябълки”. При тях има завишен риск за здравословното им състояние, поради разпределението на мазнините в тялото.
    Кое причинява затлъстяването?
    От гледна точка на изследователите, затлъстяване настъпва, когато приемът на калории надвишава количеството енергия, която човек изгаря. Кое предизвика този дисбаланс между прием и горене на енергия е неясно. Фактите показват, че за затлъстяването често има повече от една причина. Генетичното предположение, средата, психологически и други фактори – всичко това заедно или по отделно може да оказва влияние.
    Генетично предразположение
    Затлъстяването често е характерно за цели семейства, което може да означава, че причината се корени в генетично предразположение.Трябва да се има предвид обаче, че членовете на едно семейство не са само генетично свързани, но и имат сходен начин на живот и хранене, които също имат отношение към затлъстяването. Разделянето на факторите, обусловени от стила на живот от генетичните е често доста трудно. Все пак, съществуват доста доказателства, че наследствеността е определящ фактор при затлъстяването. При проучване на случаи, в които възрастни индивиди са осиновени още като деца, резултатите показват, че теглото им се доближава по-скоро до това на биологичните им родители, отколкото на осиновителите.
    Средата на живот, която осиновителите са им осигурили, явно оказва по-малко влияние върху проявата на затлъстяване, отколкото генетичната им природа.
    Не се обезкуражавайте!
    Въпреки всичко, хората които смятат, че гените им ги обричат на живот, подчинен на затлъстяването, не бива да се отчайват. Както се вижда в текста по-надолу, много хора, предразположени към затлъстяване, никога не надебеляват прекалено, или пък успяват да отслабнат и да държат теглото си в норма.
    Фактори, свързани със средата
    Въпреки, че гените играят основна роля в повечето случаи на прекалено напълняване, средата, в която живее човек също е от голямо значение. Тя включва привичките на живот – с какво се храни човек, колко е активен.
    Какво може да промените
    Хората не могат да променят гените си, разбира се, но могат да променят хранителните си навици и степента на физическата си активност. Научете се как да избирате питателна храна, но с ниско съдържание на мазнини. Научете се да разпознавате знаци (например съблазнителни миризми), които ви карат да искате да хапнете, въпреки, че не сте гладни. Станете по-активни физически.
    Психологически фактори
    Те също имат влияние върху хранителните навици. Много хора прекаляват с яденето в отговор на отрицателни емоции като скука, тъга или гняв.
    Прекаляване с яденето
    Докато при повечето от хората с наднормено тегло няма повече физиологични нарушения, отколкото при хората с нормално тегло, около 30% от пациентите, които търсят помощ за лечение на сериозни проблеми с теглото, срещат трудности заради прекаляване с храненето. Те имат периоди, в които поемат огромно количество храна, без да могат да имат контрол над това. За тях е по-трудно да отслабнат и да поддържат теглото си нормално. Често се нуждаят от специализирана помощ, консултация или лекарство, които да им помогнат да се справят първо с проблема с прекаляването с храна, преди да успеят да се справят с наднорменото си тегло.
    Други причини за затлъстяване
    Някои редки заболявания могат да причинят затлъстяване. Те включват хипотиродизъм, синдром на Къшинг, депресия, и някои неврологични проблеми, които водят до преяждане. Някои лекарства, като стероиди и антидепресанти могат да доведат прекомерно натрупване на тегло. Лекарят може да определи дали пациентът страда от някое от тези състояния, за които се смята, че са отговорни за около 1% от случаите на затлъстяване.
    zay4e
    zay4e
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 2100
    Location : Bulgaria,Plovdiv
    Registration date : 07.12.2007

    123123 Re: Можем ли да се справим със затлъстяването?

    Писане  zay4e Нед Дек 30, 2007 1:58 am

    Кое причинява затлъстяването?
    От гледна точка на изследователите, затлъстяване настъпва, когато приемът на калории надвишава количеството енергия, която човек изгаря. Кое предизвика този дисбаланс между прием и горене на енергия е неясно. Фактите показват, че за затлъстяването често има повече от една причина. Генетичното предположение, средата, психологически и други фактори – всичко това заедно или по отделно може да оказва влияние.
    Генетично предразположение
    Затлъстяването често е характерно за цели семейства, което може да означава, че причината се корени в генетично предразположение.Трябва да се има предвид обаче, че членовете на едно семейство не са само генетично свързани, но и имат сходен начин на живот и хранене, които също имат отношение към затлъстяването. Разделянето на факторите, обусловени от стила на живот от генетичните е често доста трудно. Все пак, съществуват доста доказателства, че наследствеността е определящ фактор при затлъстяването. При проучване на случаи, в които възрастни индивиди са осиновени още като деца, резултатите показват, че теглото им се доближава по-скоро до това на биологичните им родители, отколкото на осиновителите.
    Средата на живот, която осиновителите са им осигурили, явно оказва по-малко влияние върху проявата на затлъстяване, отколкото генетичната им природа.
    Не се обезкуражавайте!
    Въпреки всичко, хората които смятат, че гените им ги обричат на живот, подчинен на затлъстяването, не бива да се отчайват. Както се вижда в текста по-надолу, много хора, предразположени към затлъстяване, никога не надебеляват прекалено, или пък успяват да отслабнат и да държат теглото си в норма.
    Фактори, свързани със средата
    Въпреки, че гените играят основна роля в повечето случаи на прекалено напълняване, средата, в която живее човек също е от голямо значение. Тя включва привичките на живот – с какво се храни човек, колко е активен.
    Какво може да промените
    Хората не могат да променят гените си, разбира се, но могат да променят хранителните си навици и степента на физическата си активност. Научете се как да избирате питателна храна, но с ниско съдържание на мазнини. Научете се да разпознавате знаци (например съблазнителни миризми), които ви карат да искате да хапнете, въпреки, че не сте гладни. Станете по-активни физически.
    Психологически фактори
    Те също имат влияние върху хранителните навици. Много хора прекаляват с яденето в отговор на отрицателни емоции като скука, тъга или гняв.
    Прекаляване с яденето
    Докато при повечето от хората с наднормено тегло няма повече физиологични нарушения, отколкото при хората с нормално тегло, около 30% от пациентите, които търсят помощ за лечение на сериозни проблеми с теглото, срещат трудности заради прекаляване с храненето. Те имат периоди, в които поемат огромно количество храна, без да могат да имат контрол над това. За тях е по-трудно да отслабнат и да поддържат теглото си нормално. Често се нуждаят от специализирана помощ, консултация или лекарство, които да им помогнат да се справят първо с проблема с прекаляването с храна, преди да успеят да се справят с наднорменото си тегло.
    Други причини за затлъстяване
    Някои редки заболявания могат да причинят затлъстяване. Те включват хипотиродизъм, синдром на Къшинг, депресия, и някои неврологични проблеми, които водят до преяждане. Някои лекарства, като стероиди и антидепресанти могат да доведат прекомерно натрупване на тегло. Лекарят може да определи дали пациентът страда от някое от тези състояния, за които се смята, че са отговорни за около 1% от случаите на затлъстяване.
    Рискове за здравето
    Затлъстяването не е само козметичен проблем. То е риск за здравето. Някой, който е с 40% наднормено тегло, е два пъти по-вероятно да умре преждевременно, отколкото човек с нормално тегло. Този ефект се наблюдава след 10 до 30 години, в които човекът е бил с наднормено тегло.
    Връзка на затлъстяването с някои заболявания
    Затлъстяването има отношение към някои сериозни медицински състояния, в това число диабет, заболявания на сърцето, високо кръвно налягане, мозъчен удар. Свързва се също и с висок риск за някои видове рак. Мъжете с наднормено тегло са по-предразположени да развият рак на дебелото черво, ректума, или на простатата, а жените – на жлъчния мехур, на гърдата, матката, маточната шийка или на яйчниците.
    Други заболявания и здравословни проблеми
    Остеоартритът, заболяване, при което ставите се разрушават, най-вероятно е в резултат на прекомерна тежест, която те носят.
    Подаграта, друго заболяване, което засяга ставите.
    Белодробните (дихателни) проблеми, включително и състояние, при което човек спира да диша за кратко, докато спи.
    Като цяло докторите са на мнение, че колкото повече затлъстял е човек, толкова по-вероятно е да има здравословни проблеми.
    Психологичен и социален ефект
    Един от най-болезнените аспекти на затлъстяването е може би емоционалното страдание, което то причинява. Общество поставя акцент върху външния вид, като често привлекателността се отъждествява със стройна, слаба фигура, особено при жените. Забележките, преднамерени или не, карат хората с наднормено тегло да се чувстват непривлекателни. Много хора смятат, че дебелите хора са лакоми, мързеливи, или и двете. Все пак, все повече доказателства опровергават това възприемане на нещата. Хората с наднормено тегло често се сблъскват с предразсъдъци или дискриминация на работното място, в училище, когато търсят работа, или в други ситуации в обществото. Усещания като отхвърляне, срам или депресия са често срещани.
    Кой трябва да намали теглото си?
    Лекарите са на мнение, че хората с наднормено тегло над 20%, особено тези със сериозни проблеми със затлъстяването, могат да имат голяма полза от отслабването. Експертите по затлъстяване смятат, че хората, които са с наднормено тегло под 20% над нормалното за тях, трябва да вземат мерки за намаляването му, ако при тях са налице някои от описаните по долу рискови фактори.
    Рискови фактори
    Семейна история на определени хронични заболявания – Хора с близки, които страдат от сърдечни заболявания или диабет, е доста вероятно да имат същите проблеми, ако са с наднормено тегло.
    Предварителни медицински състояния
    Високото кръвно налягане, високите нива на холестерола или на кръвната захар - това са предупредителни сигнали за заболявания, пряко свързани с наднорменото тегло.
    Хора с телосложение с ябълковидна форма – при тях натрупванията са в областта на корема. Те са изложени на по-голям риск от сърдечни заболявания, диабет или рак, отколкото хора със същото тегло, но с т.нар. крушовидна форма на тялото. За щастие, дори и умерено намаляване на теглото с 5-10 килограма (10 – 20 паунда) ще доведе до значително подобряване на здравословното състояние, като свали нивата на кръвното налягане и холестерола.
    Как се лекува затлъстяването
    Методът на лечение ще зависи от степента на затлъстяване. Фактори като цялостното здравословно състояние и мотивацията за намаляван на теглото също е важно да се имат предвид. Лечението може да вклюва комбинация от диета, упражнения и помяна в поведението. В някои случаи на тежко затлъстяване може да се наложи гастро-чревна хирургия.

      Similar topics

      -

      В момента е: Чет Апр 18, 2024 11:03 pm